» » Endüstri 4.0

Endüstri 4.0

ENDÜSTRİ 4.0 NEDİR?

Eğer herhangi bir fuar alanında bulunduysanız ya da üretim ve teknoloji ile alakalı bir dergi okuduysanız endüstri 4.0 diye bir tabir duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek. Peki, nedir bu endüstri 4.0. Daha iyi anlayabilmek için endüstrinin ilk evresinden başlamak daha mantıklı olur.

Endüstri Gelişim Evreleri

gelisim-evreleri

Endüstri 1.0, üretimin makineleşmeye başladığı döneme denir. Bu dönemde mekanik parçalar su gücü ya da buhar gücüyle harekete geçirilmeye başlanmıştır. Bu insanlık için çok büyük bir adım olup, 17. Yüzyıllarda başlayan makineleşme, su pompaları üretimi ve dıştan yanmalı motor üretimi, 1600 yıllık kullanılan insan ve hayvan gücünü makineleştirerek 400 yıl gibi bir sürede bizi endüstri 4.0’a ulaştıran ilk adımdır.

Endüstri 2.0, elektriğin icadıyla birlikte seri imalata geçiş dönemine denir. Endüstri 2.0 Henry Ford’un kurduğu seri imalat bandıyla otomobil üretmeye başlaması ile gün yüzüne çıkmıştır.

Endüstri 3.0, imalat otomasyonu gelişmeye başlamıştır ve bilgisayar kontrollü üretim ile daha hassas, verimli ve iyi standartlarda üretimin adına endüstri 3.0 denmiştir. Otomasyon, temel olarak mekanik, hidrolik, pnömatik, elektrik, elektronik ve bilgisayar gibi farklı cihazların ve ara yüzlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir kavram olmuş ve bu kavramlar ile PLC sistemi adını yazmaya başlamıştır. Ve bunlarla birlikte tüm bu kavramlar Endüstri 3.0’ın yapı taşları olmuştur.

Endüstri 4.0,  işte tüm bu gelişmelerin daha da ilerisinde hayal edebildiğimiz her şeydir. Kısaca sanayinin dijitalleşmesi anlamına gelir. Bu dijitalleşme ise kurulan her sistemin anlık izlenmesi, bilgi tutması ve bu bilgilere göre otonom hareket ettirilmesi yani akıllılaşmasıdır. Ama tabi ki bunu sadece bir üretim aşaması için değil örneğin bütün bir şirketin çalışmasının dijitalleşmesidir diye düşünmek daha gereklidir. Sebebi ise üretimden sorumlu kişinin üretim sürecinde, nerede olursa olsun üretimi anlık olarak takip edebilmesi, hatta ve hatta bu süreci şirketin birinci kişisi bile rahatlıkla izlemesine olanak sağlar. İnternet üzerinden haberleşen bu nesneler verileri toplayarak üretim sürecini tamamen değiştirme olanağı sunar, makinelerin insanlarla etkileşimini öne çıkaran bu yeni dönem, kendi kendini düzenleyebilen ve idame ettirebilen otonom üretim sistemlerinin tamamıdır.

 

 

 

 

Endüstri 4.0 genel olarak aşağıdaki 3 yapıdan oluşmaktadır.

 1. Nesnelerin İnterneti
 2. Hizmetlerin İnterneti
 3. Siber-Fiziksel Sistemler

e4-0-fiziksel-yapi

 1. Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu kavramı kabaca; çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür.

 1. Hizmetlerin İnterneti

Kısaca tanımlarsak; “Hizmetlerin İnterneti”, açık mimari üzerine kurulmuş İnternet ağı tabanlı servislerin yer aldığı bir küresel pazardır. Bu pazarda hizmetler; farklı biçimlerde sunulur. Örneğin “hizmet olarak yazılım (SaaS)” modeli; müşteri ilişkileri yönetimi (MİY), eposta, sanal masaüstü, iletişim, oyunlar vb. gibi şekillerde sunulabilir. “Hizmet olarak platform (PaaS)” modelinde bilgi işlem zamanı, veri tabanı, İnternet sunucu veya geliştirme araçları gibi hizmetler görebiliriz. “Hizmet olarak altyapı (IaaS)” modelinde ise sanal makineler (bilgisayarlar), sunucular, yük dengeleyiciler veya ağ hizmetleri yer alabilir.

 1. Siber-Fiziksel Sistemler

Siber fiziksel sistemler (SFS) sensörler ve aktüatörler yardımıyla fiziksel dünyayı sanal bilgi işlem dünyasıyla bağlar. Farklı kurucu bileşenlerden oluşan SFS’ler iş birliği ile dünya çapında davranışları oluşturur. Bu bileşenler gerçek dünya ile etkileşimde bulunmak için genellikle gömülü teknolojiler dâhil olmak üzere yazılım sistemleri, iletişim teknolojileri, sensörleri/aktüatörleri içermektedir. Bu iki dünyayı birleştiren Siber Fiziksel Sistemler iki önemli unsurdan oluşuyor. Birbirleri ile internet üzerinden ve atanmış bir internet adresi ile haberleşen nesne ve sistemlerin oluşturduğu ağ; gerçek dünyadaki nesnelerin ve davranışların bilgisayar ortamında simülasyonu ile ortaya çıkan sanal ortamdır.

 

Endüstri 4.0 Bize Ne Katacak?

 • Sistemler, yetkili her elden rahatlıkla izlenebilecek ve bu sayede arıza tespiti kolaylaşacak.
 • Sistemler yapay zekâ teknolojilerinin de gelişmesiyle sistemin gidişatını kendi kendine devam ettirecek.
 • Çok daha yüksek verimlilik sağlanacak.
 • Ürün çeşitliliği sağlanabilecek.
 • Maliyetler önemli ölçüde düşecek.

 

Peki, bu kadar önemli kazançları olmasına karşın endüstri 4.0’ın bizim hayatımıza olumsuz olarak etkileyebileceği de düşünülebilir mi? Bu her zaman doğruluğunu ispatlamış bir söylemdir. Sebebi ise hiçbir yenilik yüzde yüz fayda ile insanlığa sunulmamıştır, sunulamamıştır. Belki insanlık için çok büyük bir adım olan bu süreç geliştikçe insanlara daha büyük zararlar verebilmesi muhtemeldir. Peki, bu muhtemel zararlardan bahsediyor olacaksak, robot teknolojisinin gelişimi ile birlikte insan gücünün etkileri azalıp, robotların bu alanda işleri ele alması bu yeniliğe ayak uyduramayacak insanları işinden edecektir. Daha kötümser düşünürsek eğer yapay zekâ teknolojisinin gelişmesi ve kendi kendini idame ettirebilen robotların gün yüzüne çıkması, dünyayı robotların ele geçireceği gibi fantastik bir düşünceyi ortaya çıkarmıştır. Bu düşünce ise bilindiği üzere birçok dizi vs. filmde işlenip bu konu ile alakası olmayan insanlara bile bu dönemin getirebileceği sıkıntıları göstermiştir.

Peki, içten içe araştırma yapan biz teknoloji meraklıları bu konuda ne düşünüyor? Eğer bu makale yazarının da fikrini soracak olursanız bu fantastik düşüncenin hiçbir zaman var olmayacağını, yapay zekânın insanlara zarar yerine çok büyük fayda getireceğine inanıyorum. Sebep olaraksa insan eliyle yapılan bir icadın insanlığı ele geçirebilme olanağını mantıklı bulmuyorum.

Ve son olarak biz TITCONN Bilişim ve Teknoloji firması olarak ülkemiz ve insanlarının refahı için büyük emek gösterip Endüstri 4.0’a en hızlı şekilde adapte olabilmek adına kendi üretimimiz TITCONN marka PLC’ler ve uzak takip sistemleri ile hızlı bir giriş yapmış bulunuyoruz.

 

Bu yazımızda Endüstri 4.0’ın tanımını ve bize getireceklerini anlatmaya çalıştık. Daha fazla bilgi için lütfen takipte kalın.

 

 

 1. […] – Internet of Things Bu yazımızda bir önceki yazımız olan Endüstri 4.0 nedir ‘da adı geçen IOT kavramını daha derin inceliyor olacağız. Peki, nedir bu IOT? IOT kavramı […]