» » Hububat (Tahıl) Sıcaklık ve Nemi Neden Önemlidir?

Hububat (Tahıl) Sıcaklık ve Nemi Neden Önemlidir?

Hububat (Tahıl) Sıcaklık ve Nemi Neden Önemlidir ?

tahıl-ölçümleri-neden-önemlidirHububat (Tahıl) Sıcaklık Ölçüm Sistemleri, silo ya da depoların üstüne yerleştirilen ve sıcaklık değerlerini ölçümleyen, ölçümlediği bu değerleri raporlayan bir yapıdan oluşur.

 

Tahıl, zirai ürünlerden oluştuğu için, bulunduğu ortamın sıcaklığı ve nemi son derece önemlidir. Tahılın türüne göre sıcaklık ve nemden etkilenme eşikleri değişkenlik göstermektedir. Bu eşikler aşıldığında depolanan ürünlerin küflenme, böceklenme, çimlenme, bitlenme gibi belirtileri oluşur. Tahıl depolanan yapılarda bu sıcaklık ve nem değerlerinin anbean gözlemlenmesi ve raporlanması gerekmektedir. Aksi taktirde sıcaklığın yükselmesi ile tahılın tutuşması gibi istenmeyen durumlar oluşmaktadır.

Günümüzde bir çok firma sıcaklık değerlerini ölçen sistemler kurmaktadır. Satın alınan bu ölçüm sistemlerinde dikkat etmeniz gereken özellikler var.

İyi bir ölçümlendirme sistemi nasıl olmalıdır?

Günümüzde teknolojinin de getirdiği bazı kolaylıklar ölçüm sistemlerine mutlaka entegre edilmiş olmalıdır.

  • Ölçüm sistemi manual (el terminali ile ölçülüp not alınacak şekilde) olmamalıdır.
  • Depolama yapılarının içerisinde kullanılan problar kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.
  • Depolanan ürünün cinsine göre sıcaklık ve nem eşik değerleri tanımlanabilir olmalıdır. (Bahsettiğimiz gibi, her ürünün eşik değerleri farklılık göstermektedir.)
  • Çevrimiçi (online) bir network üzerinden 7/24 gözlemlenebilir ve raporlanabilir olmalıdır.
  • Tanımlanan eşik değerleri aşıldığında sistem otomatik olarak uyarı mesajları göndermeli ve ürünlerden sorumlu kişileri bilgilendirmelidir.

 

TitConn Bilişim Teknolojillerinin Sıcaklık ve Nem Ölçüm Çözümleri Nelerdir?

TitConn Bilişim Teknolojileri’ nin ürettiği Polygram RPP 100 Controller ve Polygram PR Zone Prob ailesi ile Silo Sıcaklık ve Nem Ölçüm sorunsalınızı çözebilirsiniz.

Ürünlerimiz çevrimiçi çalışma özelliği sayesinde, 7/24 Sıcaklık ve Nem değerlerini gözlemleyebilir, belirlediğiniz eşik değerlerinin aşılması durumunda otomatik olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. %100 Mobil uyumlu olarak programlanan yazılımı ile tüm mobil cihazlarınızdan yönetim arayüzüne erişebilir ve silolarınızın ya da depolarınızın içerisindeki ürünlerin sıcaklık ve nem değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

 

Ölçüm Sistemi Hangi Ekipmanlardan Oluşur ?

  • Sıcaklık ve Nem Ölçüm Probu – 6 Adet/Silo (Polygram – PR Zone Prob Ailesi)
  • Ölçümleri yapacak olan Controller (Polygram – RPP 100 Controller)
  • Ana Bilgisayar
  • TEKNOBULUT Otomasyon Yazılımı (TitConn Bilişim Teknolojileri ait patentli Application Server)