» » IOT – NESNELERİN İNTERNETİ

IOT – NESNELERİN İNTERNETİ

IOT – Internet of Things

Bu yazımızda bir önceki yazımız olan Endüstri 4.0 nedir ‘da adı geçen IOT kavramını daha derin inceliyor olacağız. Peki, nedir bu IOT? IOT kavramı yani Internet of Things, Türkçe ’ye nesnelerin interneti olarak çevrilmiş ve bu yazımızda da nesnelerin interneti adıyla kullanacağız.

Nesnelerin interneti adı üzerinden gidersek etrafımızda bulunan nesnelerin kablolu ya da kablosuz, iletişim protokolleri ile bilgi alış-verişinde bulunmasıdır. Yani etrafımızda ki nesnelerin Wi-Fi, Bluetooth gibi teknolojileri kullanarak birbirine bağlı olarak çalışmasıdır diyebiliriz. Örnek vererek açıklarsak. Evinizde, ofisinizde ya da herhangi bir ortamda bulunurken sıcaklık sensörüne sahip, internete bağlı bir nesnenin ortamın sıcaklığını sizin telefonunuza iletmesi ve sizin de bu veriye göre işlem yapmanıza olanak sağlar. Hatta ve hatta aynı veriyi ayrı bir internete bağlı olan bir nesneye (klima veya havalandırma sistemi gibi) yönlendirerek ortam sıcaklığını sizin istediğiniz bir değerde tutar. Peki, siz bu veriler ile ne yapabilirsiniz. Basitçe anlatırsak, verdiğimiz örnekte sizin telefonunuza gelen sıcaklık verilerini kontrol eder ve sıcaklık değerleri sizin istediğiniz değerlerin çok üzerinde ya da çok altında seyrettiğini fark ederseniz, havalandırma sisteminizde bir sorun olduğu kanısına varabilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

İş Hayatında Nesnelerin İnterneti, birçok firma ve firma sahipleri nesnelerin interneti kullanımını benimsemeye başlamıştır. Sebebi ise üretimi nerede olursa olsun anlık takip edebilme ve bu takip üzerinden verileri işleyerek daha disiplinli ve verimli üretim gerçekleştirebilmesidir. Bu konuya örnek verecek olursak herhangi bir ürün üretimi sağlayan bir firmada, makine başında çalışan operatörlerin ürün üretimini anlık olarak kontrol edebilir, bu sayede operatörsel sorunları daha hızlı halledebilir ve daha disiplinli ve verimli üretim sağlanmış olur. Operatöre bağlı olmayan durumlarda ise makine arızası çok hızlı bir şekilde anlaşılıp, müdahale edilebilir. Başka bir bağlamda, soğuk hava depolarında, kuru gıda saklanan silo tipi depolarda vs. gıdaların kalitesi ve bozulmamaları için uygun ortam şartlarının oluşması gerekmektedir. Bu şartları stabil hale getirebilmek ise birbirlerine bağlı nesnelerin anlık olarak birbirlerine bilgi sağlamalarıyla gerçekleştirilebilir. İşte bu nokta da biz Titconn Bilişim ve Teknoloji firması olarak uzak kontrol sistemlerimiz ile bu tarz ihtiyaçları bulunan firmalara destek sağlayabilmek için çalışıyoruz.

Nesnelerin İnterneti Neden Bu Kadar Önemli?
Yâda önemli mi? Bu sorunun cevabını size bırakıyor olacağım. Çünkü son kullanıcıların teknoloji ile ne kadar barışık yaşadığına göre değişebilen bir cevabı olduğunu düşünüyorum. Yine bu makale yazarının naçizane fikrini soracak olursanız, doğru ve bilinçli kullanıldığında öneminin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Peki neden? Birkaç örnek verecek olursam, evinizde hasta ve bakıma ihtiyacı olan biri ile ilgileniyorsunuz. Bir anlığına yanında olamadınız ve hasta rahatsızlandı. Hastada ise kalp atımı, tansiyonu, kan şekerini gibi değerlerini anlık ölçen internete bağlı ölçüm cihazları var. Bu cihazlar sizi hastanın değerlerinin stabilizesini kaybettiğini size iletip, hatta ambulans çağırmasına olanak sağlayabilir. Yâda en basitinden buzdolabınızın, su haznesinde su kalmadığını yâda azaldığını anlayıp direk su siparişinde bulunduğunu düşünün. İşte bu teknolojiler şu anda yaşamımızda var olan ve kullanılan teknolojilerdir.

Yine düşünecek olursak, nesnelerin internetinin kötü yanları var mı? Sağlık gibi önemli birçok sektöre hitap etmesi, çok kullanışlı ve iyi tarafları olmasına rağmen nesnelerin interneti teknolojilerinin kötü olabilecek yanları da vardır. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi hiçbir teknoloji yüzde yüz fayda ile çıkarılmamış, çıkarılamamıştır. 2016 yılının ekim ayında Amerika’ya çok büyük bir siber saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırı nedeniyle Amerika’nın yüzde 78’i internetsiz kalırken zararın ise 7 milyar doları bulduğu belirtilmiştir. Yakın tarihli başka bir olayda, Facebook kullanıcısı yaklaşık 87 milyon kişinin özel bilgileri bir politika sitesinde uygunsuzca kullanılmasıyla yeni bir veri hırsızlığı gerçekleşmiş. Bu bağlamda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg mahkemede ifade vermek durumda kalmıştır. Bu örnekler direk olarak nesnelerin interneti ile bağlı olmasa da internet üzerinden haberleşen nesnelerin taşıdığı bilgilerin güvende olması her kullanıcı için önemli sayılabilecek bir durumdur. Bu nesneler aynı zamanda sizin kimlik bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi gibi çok büyük öneme sahip verilerde taşıyor olabilirler. Veri hırsızlığı gerçekleştiğinde ise, kredi kartınızın sizin rızanız dışında kullanılmış olması ya da kimlik bilgilerinizin kullanılması ile oluşabilecek sıkıntılar ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Verilerinizin güvende olabilmesi için özel bilgilerinizi güvenmediğiniz ve güvenlik sertifikası bulunmayan nesnelere ya da servislere vermemeye özen göstermelisiniz. İnternet alışverişlerinizde ise kredi kartınızda, birçok kişinin kullanmadığı sanal kartınızı kullanarak bilgilerinizi daha güvende tutabilir, veri hırsızlığı durumunda daha güvende olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizi nesnelerin interneti konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Daha fazla bilgi için lütfen takipte kalın.